Pomysł na niepogodę na wakacjach nad morzem – Dziwnów część trzecia
22

sierpnia

Pomysł na niepogodę na wakacjach nad morzem – Dziwnów część trzecia

Trzęsacz, popularna miejscowość wypoczynkowa nad polskim Bałtykiem, przyciąga wielu turystów. Wśród nich duże zainteresowanie wzbudzają między innymi ruiny gotyckiego kościoła. Samo położenie jest już dużym magnesem – świątynia została wzniesiona na klifie.

Na przełomie XIV i XV wieku od morza dzieliło ją niemal dwa kilometry. Z czasem jednak odległość ta zmniejszała się, aż w końcu ze świątyni pozostał tylko niewielki fragment – ściana południowa. O miejscu tym krąży wiele legend, tak więc nie tylko ruiny są magnesem, który przyciąga turystów. Jedna z legend wyjaśnia dlaczego, świątynia runęła w morskie odmęty. Stało się to za sprawą córki Bałtyku, Zielenicy, złapanej przed wiekami przed rybaków. Przewieziona przez nich na plebanię bardzo szybko zmarła, a zrozpaczony ojciec Bałtyk przez siedemset lat nękał brzeg aż w końcu udało mu się zabrać szczątki córki z przykościelnego cmentarza. Tyle o zniszczeniu świątyni mówi miejscowa legenda.

Rejsem do Kamienia Pomorskiego Z Dziwnowa, z przystani dla statków pasażerskich, która znajduje się na Wybrzeżu Kościuszkowskim, odpływają statki wycieczkowe, które kursują po Zatoce Kamieńskiej i Morzu Bałtyckim. To bardzo atrakcyjny sposób dostania się do Kamienia Pomorskiego. Zarówno sam rejs, jak i zwiedzanie zabytków Kamienia należą do dużych atrakcji turystycznych. Miejscem, które szczególnie zasługuje na uwagę w Kamieniu Pomorskim jest zabytkowe Stare Miasto. Przez miasto przebiega część Szlaku Zabytków Kultury Romańskiej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest budowana przez trzysta lat konkatedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela zbudowana w stylu romańsko-gotyckim. W prezbiterium zostali pochowani książęta pomorscy należący do dynastii Gryfitów.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Starego Miasta jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na uwagę zasługują także dwie gotyckie bramy zbudowane w wieku XIV: Wolińska i Piastowska. Brama Wolińska została zamieniona na Muzeum Kamieni. Zgromadzono w nim bogatą kolekcję minerałów, w tym między innymi przepiękną kolekcję bursztynów. Są tutaj także meteoryty oraz skamieliny żyjących w czasach prehistorycznych gadów. Bardzo cennym zabytkiem architektury świeckiej jest zbudowany w stylu gotyckim ratusz. Zniszczony w czasie działań wojennych został bardzo wiernie odbudowany, zrekonstruowano nie tylko jego bryłę i dekoracje ścian zewnętrznych, ale przywrócono także gotyckim charakter jego wnętrzom.