Co robić w Dziwnowie, gdy nie dopisuje pogoda?
17

sierpnia

Co robić w Dziwnowie, gdy nie dopisuje pogoda?

Jeśli wypoczywamy latem w okolicach Dziwnowa oraz w samej miejscowości, możemy liczyć na to, że nawet w momencie, w którym pogoda nie będzie nas satysfakcjonowała, nie zabraknie atrakcji, które sprawią, że łatwiej będzie nam zachować dobry humor.

Jeśli więc weekend jest pochmurny, a temperatura uniemożliwia plażowanie, dobrym rozwiązaniem jest między innymi wizyta w oddalonym od miasta o kilkanaście kilometrów Trzęsaczu. Inną atrakcją, która może pozostawić niezapomniane wrażenie, jest wyprawa statkiem do Kamienia Pomorskiego. Największą atrakcją Trzęsacza są bez wątpienia ruiny kościoła usytuowanego na klifie tuż przy plaży. Z kolei w Kamieniu Pomorskim zachwyca historyczny układ przestrzenny charakterystyczny dla centrum miasta.

Sam Dziwnów jest miastem zlokalizowanym nad Bałtykiem po obu stronach ujścia niewielkiej rzeki Dziwny. Cieszy się dużą popularnością nie tylko jako kąpielisko, ale również jako uzdrowisko, jest przy tym dostosowany do uprawiania różnych sportów wodnych. Osada narodziła się w trzynastym wieku, choć do 2004 roku nie miała statusu miasta. Dziś nie ogranicza się przy tym do pełnienia funkcji uzdrowiskowej, jest bowiem również kąpieliskiem, które skupia na sobie uwagę turystów z całej Polski. Jest to również miejsce w szczególny sposób przyjazne wędkarzom, można tu bowiem łowić nie tylko typowe ryby morskie, ale i te, które zamieszkują wody słodkie.

W pobliżu miasta znajduje się też jezioro Martwa Dziwna. Warto wybrać się nad nie w towarzystwie dzieci, jezioro jest bowiem obszarem, w którym można spotkać wiele gatunków ptaków. Mówiąc o atrakcjach miasta nie można też zapomnieć o zwodzonym moście przerzuconym nad Dziwną. Nie brakuje tu również pensjonatów i willi, które pamiętają początki ubiegłego wieku. Początek dwudziestego stulecia jest zresztą ważnym okresem w historii osady, nadmorskie uzdrowisko rozwijało się bowiem wówczas szczególnie dynamicznie. Dziś zabytkowe pensjonaty można podziwiać między innymi przy ulicy Parkowej i Mickiewicza. W mieście co roku organizowany jest też Festiwal gwiazd, na którym trwały ślad pozostawili po sobie między innymi Apoloniusz Tajner, Wojciech Fortuna, Dariusz Michalczewski i legendarny trener piłkarski Kazimierz Górski.